Idę na shopping, do knajpy, na miasto

Na początku miał to być post o galeriach handlowych w Polsce, do których mógłbym wejść z człowieczą matką (w końcu podróżując ze mną matka nadal jest babą, a co baby lubią najbardziej? wiadomo, zakupy). Jednak po długich i wytężonych poszukiwaniach znalazłen całe … 4 psiolubne galerie handlowe w całym kraju. Okazuje się, że temat jest bardziej zawiły i należy podjeść do niego w sposób kompleksowy. Dlatego oprócz przedstawienia Wam przyjaznych psom centrów handlowych, postanowiłem zająć się tematem od strony prawnej.


Na początek, galerie handlowe w Polsce przyjazne psom:

1.Galeria Kaskada, Aleja Niepodległości 36, 70-404 Szczecin

Gdy w 2011 roku otwierali Kaskadę i dowiedziałem się, że będzie mi wolno tam wejść (ale tylko w kagańcu) matka tak się podjarała, że nawet zamówiła mi ręcznie szyty buldożkowy namordnik. Niestety, nic to nie dało bo nie chciałem go nosić (ciekawe dlaczego?), ale ochrona z Kaskady po jakimś czasie dała sobie spokój ze ściganiem psów, które go nie miały. Dziś jest to chyba najbardziej znana, przyjazna psom galeria handlowa w Polsce. Na uwagę zasługuje również fakt, że po otwarciu galerii dla psów przechadzając się z moimi człowiekami słyszeliśmy wiele uwag, najczęściej w stylu:  („z psem, do galerii???” jak by to co najmniej „Zachęta” była). Dziś po pierwsze, praktycznie nikt nie zwraca na nas uwagi, po drugie nie zauważyłem też nagłego zatrzęsienia psich zakupowiczów (widać ich matki są normalne).

Vigo w Kaskadzie - vigotogo.com

IMG_1002

IMG_1003

IMG_1020

IMG_1023

2. Galeria Bonarka City Center, Kamieńskiego 11, 30-644 Kraków,

Galeria Bonarka otworzyła swoje drzwi dla właścicieli psów i ich podopiecznych już w 2010 roku. Niestety w ślad za nią nie poszły inne galerie handlowe w Krakowie i pozostaje ona jedyną, aczkolwiek najbardziej psiolubną galerią w mieście. Z psem można wejść do części ogólnej oraz do poszczególnych sklepów, które umieściły specjalne naklejki z zezwalającą na wspólne zakupy informacją. Wyjaśnienia dyrektor marketingu Bonarka City Center, dotyczące zakupów z psem:  – Naszym celem nie jest kreowanie trendu na spędzanie całych dni z czworonogami w centrach handlowych. Zakładamy, że właściciele psów wiedzą, ile czasu pies jest w stanie w nim „wytrzymać” i co należy zrobić, by utrzymać porządek. Pasaże naszego centrum są przestrzenią publiczną, stąd psy w galerii – podobnie jak w innych publicznych miejscach – powinny być wprowadzane na smyczy, a duże – dodatkowo w kagańcu.
Jeżeli chodzi o Galerię Krakowską, nie znalazłem jednoznacznej informacji, czy można wejść do niej z psem. Jeżeli wiecie coś na ten temat, podzielcie się proszę w komentarzu, a na pewno uzupełnię ten wpis.

3. Galeria Łódzka, al. Piłsudskiego 15/23, 90-307 Łódź

Taki wpis znalazłem na Fanpagu Galerii Łódzkiej: „Uff jak gorąco! Uff to futerko!” Zabieracie swoje psiaki na zakupy?
Jeśli tak, łapka w górę!„. Galeria reklamuje się jako „zawsze przyjazna psom”. Można wejść z psem do strefy ogólnej ale pamiętajcie o smyczy, a w przypadku większych psów także o kagańcu. Dodatkowo pracownicy zapewniają miskę ze świeżą wodą, którą znajdziecie przed wejściem, od strony ul. Piłsudskiego.

4. Galeria Wisła, Wyszogrodzka 144, 09-410 Płock

Galeria Wisła w Płocku chwali się, że od lipca tego roku dołączyła do grona miejsc przyjaznych psom. Oznacza to, że czworonogi mogą wchodzić na teren galerii ze swoimi Pańciami i Panami. Jak czytamy na stronie galerii: „jeżeli pies nie obawia się otoczenia galerii handlowej, jest pod stałą opieką właściciela i nie sprawia kłopotu – to jest mile widzianym gościem”. Od właścicieli wymaga się oczywiście aby pies był na smyczy, a duży pies także w kagańcu. Dodatkowo należy pamiętać, że z pieskiem możemy wejść bez przeszkód na teren galerii, ale o tym czy wejdziemy z nim do konkretnego sklepu, decyduje najemca.


Dla zainteresowanych wycieczką zakupową do Berlina poniżej lista galerii handlowych do których wejdziecie z psem:

LP12 Mall of Berlin, Leipziger Straße 12, 10117 Berlin

Potsdamer Platz Arkaden, Alte Potsdamer Strasse 7, 10785 Berlin

Wilmersdorfer Arcaden, Wilmersdorfer Straße 46 – 48, 10627 Berlin

Boulevard Berlin, Schloßstraße 15, 12163 Berlin

Spandau Arcaden, Klosterstraße 3, 13581 Berlin

Eastgate, Marzahner Promenaden 1a, 12679 Berlin

Designer Outlet Berlin, Alter Spandauer Weg 1, 14641 Wustermark OT Elstal

Jeżeli wybieracie się do zakupowych dzielnic w pobiżu Friedrichstraße czy Kurfürstendamm, nie zdziwcie się jak zobaczycie, że shopping z psem nie jest tutaj niczym dziwnym.


Pies w centrum handlowym – co mówią przepisy?

Podstawa prawna:

Po pierwsze: Ustawa, z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówi, że przez obszar przestrzeni publicznej należy rozumieć obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne, określony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;

Po drugie: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówi że budynek użyteczności publicznej  to budynek przeznaczony dla administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki (…)

Wynika z powyższego, że duże Centrum Handlowe jest obszarem przestrzeni publicznej oraz budynkiem użyteczności publicznej, a czy można kogokolwiek dyskryminować i do takiego obszaru nie wpuszczać?

Wg. Pani Maryny Bohdal, prawniczki Federacji Konsumentów w Szczecinie: Nie istnieje norma prawna zakazująca wprowadzanie psów do budynków użyteczności publicznej. Właścicielowi lokalów ogólnodostępnych nie służy prawo do selekcji osób mogących wejść do budynku w oparciu o kryteria wyglądu, rasy, czy posiadania psa. Takie postępowanie właściciela możnaby uznać za naruszenie współżycia społecznego oraz konstytucyjnie chronionej wolności człowieka„.

Oczywiście tyle teorii, a co z praktyką. Większość centrów handlowych w Polsce zakazuje wchodzenia do nich z psami. Jeżeli złamiecie ten zakaz, zostaniecie poproszeni przez ochroniarza o wyjście i to wszystko. Należy pamiętać, że nie mają oni prawa, jak również nie ma takiego prawa straż miejska, aby za złamanie tego zakazu ukarać was mandatem karnym, nawet jeżeli jakikolwiek regulamin wewnętrzny centrum handlowego taką karę przewiduje.


Pies w restauracji

Na ten temat już zostało powiedziane chyba wszystko. Pomimo tego nadal można spotkać się ze stwierdzeniem, że za zakazem wejścia z czworonogiem do knajpki stoi sanepid. Podkreślmy więc raz jeszcze, i przytaczamy wypowiedź Pani Anity Panek z oddziału higieny żywienia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Warszawie: „Nie ma przepisów sanitarnych zakazujących psom przebywania w lokalach gastronomicznych. Decyzja w tej sprawie należy tylko i wyłącznie do właściciela restauracji „. Pies nie wniesie na swoich łapach więcej krwiożerczych zarazków niż człowiek na butach, co więcej pies swoje łapy myje, a nie znam człowieka który pucowałby podeszwy swoich butów. Restaurator ma oczywiście prawo nas nie wpuścić, my mamy prawo omijać go szerokim łukiem i wybierać knajpki psiolubne, których ostatnimi czasy przybywa jak grzybów po deszczu. Nie powtarzajmy tylko już więcej, że jak pies wejdzie do lokalu to zanieczyści go jakimiś niezbadanymi wiruchami, które nie wiedzieć czemu upodobały sobie psie łapy, a ludzkich buciorów nie tykają.

A to ja w psioulubionej restauracji „Stara Komenda” Szczecinie (wejdziecie z psem zarówno do ogródka jak i do części zamkniętej, a co najważniejsze pysznie zjecie)

Vigo w Starej Komendzie w Szczecinie

IMG_1015


Pies w przestrzeni miejskiej

… a zaczęło się od Tabliczek zakazujących wyprowadzania psów w małym miasteczku Wołowo na Dolnym Śląsku. I to dzięki tym Tabliczkom właśnie, jest szansa na zmianę w całym prawodawstwie dotyczącym psów w przestrzeni miejskiej.

Otóż radni tego miasteczka postanowili wprowadzić takie oto prawo:  całkowity zakaz wprowadzania zwierząt domowych do „obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak lecznice, wystawy itp.”, oraz , że psy mają zakaz wstępu „na tereny placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli”. Do budynków użyteczności publicznej mogą łaskawie wejść psi przewodnicy ale właściciel musi mieć przy sobie potwierdzenie wyszkolenia psa i aktualną książeczkę szczepień. I właśnie tutaj posunęli się o krok za daleko.

Podstawa prawna:

1. Wojewódzki Sąd Administracyjnego we Wrocławiu uznał, że zakazy te, to środek nadmiernie ograniczający swobodę poruszania się i przebywania w określonym miejscu, która przysługuje wszystkim obywatelom, w tym właścicielom zwierząt domowych. Naczelny Sąd Administracyjny, do którego radni zaskarżyli powyższą decyzję oddalił ich skargę i tym samym utrzymał wrocławskie orzeczenie w mocy.

2. Wojewoda dolnośląski, uznał, że zapisy, które w praktyce oznaczają ustawienie w miejscach publicznych tabliczek „zakaz wyprowadzenia zwierząt”, są niezgodne z prawem.

3.  Decyzja sądów WSA i NSA dotyczy tylko gminy Wołowo, ale powołując się na powyższe orzeczenia, w różnych gminach będzie można starać się o stwierdzenie nieważności regulaminów zawierających takie zakazy.

4. Oczywiście takie tabliczki nadal istnieją w wielu miejscach, ale spełniać mogą wyłącznie rolę życzeniową, w żadnym wypadku nie można ukarać kogoś za spacerowanie z psem – co innego nie posprzątanie po swoim pupilu – tu kłaniają się już przepisy Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

A co z tego wszystkiego wyniknie, dla nas, psów? Cóż, pożyjemy, zobaczymy. Jedno jest pewne, w Berlinie mogę wejść  i do centrum handlowego, i do restauracji i jeszcze nikt z tego powodu nie umarł (zarażenia podstępnymi psimi zarazkami też nie stwierdzono, ani ludzkimi bo wiecie też się czasem brzydzę). Więc może i w Polsce wszyscy przeżyją?

Reklamy

13 myśli w temacie “Idę na shopping, do knajpy, na miasto

 1. Nie wiedziałam, że w Krakowie istnieje takie psiolubne miejsce 😀 A co do Galerii Krakowskiej to nigdy nie widziała, żeby ktoś pomykał przez nią z psem. Trzeba byłoby podpytać się mieszkańców 😀

  Polubienie

  1. No właśnie co do Galerii Krakowskiej nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, jedni opisywali że można inni, że nie. Na stronie Galerii brak danych. My do Krakowa mamy niestety spory kawałek, ale może kiedyś sprawdzimy sami 🙂

   Polubienie

  2. Nie jestem mieszkanką Krakowa, mieszkamy na „ścianie zachodniej”. Pies w Galerii Krakowskiej był, jedynie jakis ochroniarz (chyba kolejowy) zwrócił uwagę, że pies nie ma kagańca, lecz do zignorowałam

   Polubienie

 2. Osobiście widuję psy w FashionHouse pod Wawą ale jakie to są psy? Yorki i maltańczyki. Reszta won za drzwi, taka sprawiedliwość. Mam nadzieję, że wreszcie nastawienie społeczeństwa się zmieni. Bo tylko o to chodzi.
  A w barach i restauracjach bywamy często. W Warszawie jest tego całe mnóstwo!

  Polubienie

 3. o ile często mały pies jest mile widziany w większości miejsc tak duży niestety nie:( Staram się mojego niedźwiedzia zabierać gdzie tylko się da. Do decathlonu można bez problemu wejść z psem. Szkoda tylko, że niewielu właścicieli potrafi się podporządkować regułą określonym przez właściciela obiektu. Niejednokrotnie widziała w galerii krakowskiej jak ochroniarz upominał właścicieli aby ubrali psu kaganiec. Wcale się nie dziwię, że jest tak mało miejsc psiolubnych skoro mało kto potrafi się dostosować.

  Polubienie

   1. Moim zdaniem jeśli właściciel obiektu wymaga kagańca to należy się podporządkować. Robi ukłon w stronę psiarzy pozwalając wchodzić na teren swojego obiektu czworonogą. Psiarze niestety często mają tendencję „do wiedzenia wszystkiego lepiej”. Przez takie zachowania jest tak mało miejsc psiolubnych. Prościej jest zakazać wprowadzania niż kłócić się o warunki przebywania z właścicielami.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s